“Ali vem, kje so moji zdravstveni izvidi?”- vprašanje, ki si ga zastavimo pred obiskom zdravnika in o katerem sta se z voditeljico Martino Kolenc Novak pogovarjala Sašo Rebolj, dr. med., direktor Zdravstvenega doma Kamnik in Mateja Malnar Štembal, strokovnjakinja za komuniciranje, ki živi s sladkorno boleznijo.
Zdravstvo v Evropi in tudi v Sloveniji se digitalizira in gre v smer izmenjave zdravstvenih podatkov. V Londonu na primer, nacionalni zdravstveni sistem prek digitalne platforme omogoča, da so zdravstveni podatki v elektronski obliki na voljo vsem zdravnikom, ki obravnavajo posameznika. S tem ni več ponavljanja zamudnih preiskav, zdravnik vidi podatke o kroničnih obolenjih, prejšnjih zdravljenjih, morebitnih alergijah … in tako nudi bolniku boljšo izkušnjo obravnave.
V Sloveniji je kljub dobro nastavljeni e-hrbtenici zdravstva in rešitvam, kot so e-recept, e-napotnica, osnovni dokument pacienta še vedno papirnati zdravstveni karton. Če želimo svoje izvide deliti z drugimi zdravniki, jih moramo kopirati in odnesti s seboj na pregled. Naši zdravstveni podatki iz različnih ustanov niso povezani in posledično je treba enake preiskave opraviti večkrat. To je neprijetno za uporabnika, hkrati pa povzroča dodatno delo in stroške. Kljub vsemu pa je vedno več elektronskih zdravstvenih zapisov, a žal ti podatki niso strukturirani in povezani in nemalokrat tiskane vlagajo v zdravstveni karton. Strukturirani elektronski zdravstveni podatki bi izboljšali kakovost življenja bolnikov, s pomočjo elektronskega zdravstvenega kartona bi zdravnik učinkoviteje opravljal vlogo koordinatorja obravnave bolnika - od ohranjanja zdravja do zdravljenja bolezni.
Elektronsko shranjevanje in dostop do podatkov je po prepričanju govorcev celo varnejše kot tisto na papirju, saj je v elektronskem sistemu možno sistemsko nastaviti ustrezne zaščite in dostope do podatkov.
Sogovorniki so poudarili zaupanje v slovenski zdravstveni sistem in željo, da se elektronsko zdravstvo čimprej uredi na nivoju cele države, da postane elektronski zdravstveni karton s strukturiranimi in povezanimi podatki naša resničnost.
O koristih zbiranja, deljenja in ponovne uporabe zdravstvenih podatkov, trenutnem stanju pri nas in po svetu, raznolikih možnostih na tem področju so v STAklubu spregovorili številni zanimivi gostje.